Pancar tarımı risk altında

Pancar tarımının desteklenmemesi, pancar rekoltesinin düşüklüğü pancar üretimi yapan çiftçilerin bir kısmının üretimden vazgeçmeye başlamasına neden olmakta.

Şeker İş Sendikası Muş Şube Başkanı Fikret Sancar, çiftçilerin pancar üretiminden vazgeçmeden evvel destek almaları ve teşvik edilmeleri gerektiğini vurguladı. Ayrıca Fikret Sancar pancarın milli ürün olduğunu ifade ederek şunları söyledi:

Çiftçilerimiz pancar tarımından el çekiyor.

Ancak desteklenmeyen bir ürün olduğundan çiftçimiz pancar tarımından el çekmektedir. Çünkü batı bölgelerimizdeki çiftçiler kadar kazanamamaktadırlar ve diğer çiftçilerimiz kadar destek alamamaktadırlar. Aslında pancar tarımının ülke ekonomisine kattığı katma değer düşünüldüğünde, ihmal edilmeyecek bir ürün olduğu rahatlıkla görülecektir. Bir kere doğaya sağladığı oksijen yönüyle hemen hemen bütün tarım ürünlerinin önündedir. Bunu geçelim, yan ürün olan küspenin hayvancılığa sağladığı katkı büyük bir destek olmakla beraber samanın olmadığı yıllarda bölgede büyük yem açığını kapatmaktadır. Pancara tatmin edici bir fiyat verilmediği gibi bundan sonra verilecek taahhütler de ekilecek pancarın yüzde 5’in C kotası sayılacak olması yani yarı fiyata yakın bir fiyatta alınacak olması, çiftçimize tamamen bir haksızlık yapıldığı kabul edilmelidir.

Doğuya pancar tarımı için teşvik verilmeli

Bölgemizde pancar verimi batı bölgelerimize göre düşüktür. Bunun mevsimler, şartlara bağlı olan yönü; çiftçimizden kaynaklanan yönleri vardır fakat bu durum çiftçimizin batıdaki çiftçilerimize göre daha az kazandığı gerçeğini ortaya çıkarmaktadır. Doğuya pek çok alanda verilen teşvikler pancar tarımına da verilmelidir. Zira bölgemizde pancar olmamayışından çalışmayan fabrikalarımız vardır. İlimizde de pancar rekoltesi gittikçe düşmektedir. Çiftçi bu tarımdan tamamen çekilmeden desteklenmelidir. Yoksa Şeker Fabrikası pancar olmadı mı atıl duruma gelecektir.

Kaynak: Cihan Haber

Pancar tarımı risk altında
Bu yazıyı değerlendirin.

Bir Cevap Yazın