İş planının kullanım alanları

İş planı, tek şirkete evrensel olarak akılcı tek yön hissi kazandırır. Bu evrensel amaç dışında iş planının farklı işlevleri de mevcuttur. Bunlar kullanım amaçlarıyla da yakından alakalıdır. İş planı, kurulacağı bildirilen tek işletme amaçlı yönlendirici tek kılavuz meydana gelmesinin yakınında, şuanki vaziyetini muayene etmek ve gelişmek talep eden heyeti işletmeler aracılığıyla da kullanılır. İş planı, işletmeyi dış tanıtım emeline karşı olmak üzere, bilhassa işletmenin dış fonlanma gereksinimi olduğunda, riziko anaparası şirketlerine, bankalara, mümkün ortaklara veya üniversite ve kamu müesseselerine işletmeyi tanıtım amaçlı hazırlanır.

İş planından işletme içi tüketimi alanında, yeni iş kurmak, şuan ki işini büyütmek, yepyeni ürün/hizmet sağlamak, yepyeni alıcı gruplarına erişmek, imalat sürecini gözden geçirip verimliliğini artırmak, işletmenin hedeflerini gözden geçirip yepyeni hedefler kesinleştirmek, işletmenin idare ve örgütlenme sistemini yenilemek, işletmesinde basit fonlanma idare yapısını oluşturmak, mali bilgileri idare kararlarında kullanmak ve yepyeni kapasite yatırımı inşa etmek isteyenler aracılığıyla yararlanılır.

İş planının bununla birlikte, işletmenin mühim dış ortaklarıyla meydana gelen ilişkilerinde de kullanım sahaları mevcuttur. Öncelikle iş planı bu kesimleri, işletmenin amaçları, yapısı ve performansı dair bilgilendirmek amaçlı kullanılmaktadır. İşletme amaçlı mali veya mali olmayan dış dayanak gereksinimi varsa, bu kullanım hepten önem kazanır. İş planı, şuanki veya potansiyel yatırımcıların ve farklı destekler imkanı sunan kuruluşların takviyesi amaçlı de aynı biçimde önem taşır.

İş planının kullanım alanları
5 (100%) 1 vote

Bir Cevap Yazın