Emekli olmadan kıdem tazminatı alabilirmiyim?

Kıdem tazminatı alma koşulu

1999’da SSK’dan emeklilikte yaş koşulunu getiren 4447 sayılı Kanun, yaş koşulu nedeniyle emekliliğini dolayısıyla da kıdem tazminatı alma zamanını geciktirmeyi öngördüğünden, aynı yasayla sigortalıların yararına için başka bir hükmü de içinde barındırmıştı. O da yaş dışındaki sigortalılık süresi ve prim gün sayısını tamamlayıp da sadece yaşı bekleyen sigortalıların emekliliği hak etmiş olmasalar bile kendi istekleriyle işten ayrılıp kıdem tazminatlarını işverenlerinden talep etme hakkının getirilmiş olmasıydı.

Uygulamaya göre sigortalıların yaş dışındaki şartları tamamlayıp emeklilik için yalnızca yaş şartını beklediklerine ilişkin SSK’dan yazı almaları gerekiyor ve bu yazıyı işverenlerine ibraz edip işten ayrılma hakkına sahip bulunuyorlardı.

SSK birimleri önceleri bu durumdaki işçilere yazı vermekten kaçındı uzunca süre. Yargı kararlarından sonra vermeye başladılar ve zamanla yazı taleplerini yargı kararı olmadan da karşılanmaya başlandı.

SSK birimleri bu defa da yazıyı verme noktasında SSK’dan (4/a sigortalılığından) emeklilikteki iki yönteme göre ayrım yapmaya başladılar. Bilindiği gibi SSK’dan emeklilik koşullarını haiz olan (08.09.1999’dan önce sigortalı olan) herkesin bir normal emeklilik tarihi bir de 3 bin 600 günle yaştan emeklilik tarihi hesaplamak mümkün. SSK da bu hesaplamayı yapıyor ve hangisi daha yakın tarihte gerçekleşecekse o tarihe göre yaşı beklediğine karar veriyordu. Örneğin hem yaşı genç hem de prim gün sayısı 5 binden az olan bir sigortalı için yaşı beklediğine ilişkin bir yazı vermiyordu.

Fakat yakın zamanda SSK bu konudaki ayrımdan kaynaklanan engeli kaldırarak sigortalılara talepleri halinde bu yazının verilmesine ilişkin bir talimatı birimlerine gönderdi.

Bu nedenle artık SSK’da yaştan emeklilik için 3 bin 600 günü ve 15 yıllık sigortalılık süresini sağlayan herkes sadece yaşı beklediğine dair yazıyı SSK birimlerinden alıp işverenlerine vererek işten kıdem tazminatlı olarak ayrılabilecekler.

KAYNAK: Resul Kurt

Emekli olmadan kıdem tazminatı alabilirmiyim?
2 (40%) 2 votes

Bir Cevap Yazın